Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

Sprawa Julii Tymoszenko wywołała lawinę komentarzy w polskim internecie. Specjaliści NewsPoint przygotowali raport na temat reakcji internautów na wyrok skazujący byłą premier Ukrainy.

Julia Tymoszenko piastowała ten urząd w latach 2005 oraz 2007-2010 - popierała władzę Wiktora Juszczenki i była aktywną uczestniczka „pomarańczowej rewolucji”. Jest również przewodniczącą Bloku Julii Tymoszenko. W marcu 2010 roku po wotum nieufności rząd Julii Tymoszenko został rozwiązany. Kilka miesięcy później była premier Ukrainy została oskarżona o malwersacje i rozpoczęło się postępowanie karne.

W sierpniu b.r. Julia Tymoszenko została tymczasowo aresztowana, natomiast 11 października 2011 roku ukraiński sąd skazał ją na 7 lat pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień przy podpisywaniu umowy gazowej z Rosją w 2009 roku. 18 października Unia Europejska odwołała wizytę prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Brukseli. Powodem były wątpliwości co do rzetelności procesu Julii Tymoszenko

W dniu ogłoszenia wyroku w sprawie Julii Tymoszenko liczba publikacji na jej temat w polskim internecie wzrosła ok. 18 razy. Kolejna, choć już nie tak intensywna, debata przetoczyła się przez sieć w dniu odwołania wizyty W. Janukowycza w Brukseli.

Liczba publikacji na temat Julii Tymoszenko w dniach 4 – 24 października 2011

Liczba publikacji na temat Julii Tymoszenko w dniach 4 – 24 października 2011

Najwięcej publikacji dotyczących Julii Tymoszenko pojawiało się na portalach (artykuły informujące o przebiegu postępowania) oraz na mikroblogach (komentarze internautów oraz linki do artykułów na portalach).

Publikacje w poszczególnych typach serwisów

Publikacje w poszczególnych typach serwisów

Chociaż portale jako typ serwisów miały największy udział w publikacjach, artykuły były rozproszone w wielu różnych serwisach. Najwięcej komentarzy dotyczących Julii Tymoszenko skupiło się na najpopularniejszym mikroblogu (twitter.com) oraz na najpopularniejszym serwisie społecznościowym (facebook.com).

Najpopularniejsze serwisy

Najpopularniejsze serwisy

Publikacje dotyczące sprawy Julii Tymoszenko w 78% miały wydźwięk neutralny, autorzy w większości nie ustosunkowali się do wyroku, 16% publikacji było przeciw wyrokowi ukraińskiego sądu, natomiast 6% autorów wpisów opowiedziało się za wyrokiem uznającym Julię Tymoszenko winną.

Metodologia

 • Metody badawcze: analiza treści i analiza danych
 • Okres analizy: 4 – 24 października 2011
 • Analizowany materiał: teksty z portali i social media
  • 2356 tekstów (artykułów i postów)
  • monitorowanych przez NewsPoint i NewsPoint Social Media
  • zawierające frazę „Julia Tymoszenko” lub „Tymoszenko” i dotyczące Julii Tymoszenko
 • Analizowaliśmy wyłącznie teksty w języku polskim
 • Zastosowaliśmy następujące kategorie analizy:
  • data publikacji
  • typ serwisu (forum, blog, portal, itd.)
  • nazwa serwisu
  • stanowisko piszącego (za/przeciw uwięzieniu Julii Tymoszenko).
Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: