Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się 12 maja 2012 r., przyciągnął tłumy odwiedzających. Wpływ na to miały zapewne atrakcje, jakie przygotowano – jak również zapewne intensywna komunikacja w mediach. Także tych internetowych. W informowaniu o Pikniku organizatorów wsparły inne instytucje biorące w nim udział, media – a także osoby prywatne.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Od początku swojego istnienia jest organizowany przez Polskie Radio, a od 2008 r. – również przez Centrum Nauki Kopernik. Podczas Pikniku instytucje uczestniczące (instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe) prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Prezentują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy czy interaktywne eksponaty. Co roku biorą w nim udział tłumy zwiedzających. W tym roku, w dniu 12 maja 2012 r. odbyła się jego 16. edycja.

Specjaliści Newspoint przeanalizowali posty dotyczące Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, opublikowane w portalach internetowych i serwisach społecznościowych w dniach 1 – 18 maja 2012 r. Łącznie było to 315 artykułów. Na początku maja liczba publikacji nie przekraczała 10 dziennie, jednak tydzień przed imprezą zaczęła stopniowo rosnąć, od ponad 10 do prawie 50. W dniu imprezy liczba artykułów była niemal dwukrotnie większa niż dzień wcześniej i wynosiła 91 artykułów. W kolejnych dniach liczba artykułów o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik znacząco spadła i oscylowała wokół 10 dziennie.

Liczba publikacji w poszczególnych dniach

Wykres 1 – Liczba publikacji w poszczególnych dniach

Największy odsetek artykułów – niemal połowa (48%) dotyczących Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik ukazał się w portalach. Prawie jedna czwarta tekstów (24%) została opublikowana w społecznościach (na Facebooku). Niemal jedna piąta informacji (18%) pojawiła się na mikroblogach. O połowę mniejszy niż mikroblogi udział w komunikacji na temat Pikniku, miały fora, gdzie ukazało się 9% wszystkich znalezionych przez nas tekstów. Bardzo mało publikacji, bo zaledwie 1%, odnotowaliśmy na blogach.

Typy portali, N=315

Wykres 2 – Typy portali, N=315

Zidentyfikowaliśmy również autorów wszystkich analizowanych przez nas tekstów, dzieląc ich na cztery grupy: organizatorów (Polskie Radio, Centrum Nauki Kopernik), instytucje uczestniczące, inne media oraz osoby prywatne. Najczęściej o imprezie wypowiadały się osoby prywatne oraz inne media – pochodziło od nich po jednej trzeciej wpisów. Kolejny typ autora to instytucje uczestniczące, które stworzyły jedną czwartą tekstów na temat imprezy.

Typy autorów, N=315

Wykres 3 – Typy autorów, N=315

Jak można zauważyć, najwięcej tekstów dotyczących Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik stworzyły osoby prywatne, które wypowiadały się praktycznie we wszystkich kanałach komunikacji, jednak najczęściej wykorzystywały do tego społeczności. Nieco mniej w upowszechnianie informacji o Pikniku były zaangażowane inne media, które publikowały informacje na swoich portalach, a także kontach mikroblogowych. Kolejnym typem autora były instytucje uczestniczące w imprezie, na równi korzystające z portali, blogów i mikroblogów. Z kolei Polskie Radio do upowszechniania informacji o Pikniku używało swojego portalu internetowego.

Kanały komunikacji wykorzystywane przez autorów tekstów

Wykres 4 – Kanały komunikacji wykorzystywane przez autorów tekstów

Wyróżniliśmy trzy główne konteksty, w jakich mówiono o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik: zapowiedź wydarzenia, relacja z wydarzenia, obecność oraz „inne” – kategorię, do której wpadło kilka materiałów niezwiązanych z tymi kontekstami. Najwięcej tekstów dotyczących Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, aż 180 zapowiadało samo wydarzenie. Nieco ponad połowa mniej tekstów, 80, zawierała relację z imprezy. Trzecim typem kontekstu było informowanie o swojej obecności – robiły to zarówno instytucje, jak też osoby prywatne, które dyskutowały ze znajomymi czy mają zamiar wybrać się na Piknik pomimo niesprzyjającej pogody.

Konteksty, w których mówiono o Pikniku

Wykres 5 - Konteksty, w których mówiono o Pikniku

W dniu imprezy w Warszawie panowała brzydka pogoda. Chociaż niektóre osoby przyznawały, że przez to nie zdecydują się wybrać na piknik, sporo warszawiaków nie wystraszyło się zimna i deszczu. Nie żałowali. Opinie na temat imprezy w większości przypadków były przychylne:

  • Świetna Impreza :) Szkoda, że zabrakło mi czasu na zajrzenie do wszystkich stanowisk :) (MK)
  • Dziś Warszawiacy nie grillują sądząc po tłumie i kłopotach z parkowaniem pewnie ze 20% przyjechało na piknik naukowy :-) (jkm)
  • Na pikniku naukowym poznałem dziewczynę z Pogromców Mitów :D (Soul PL)
  • pragnę donieść, że zgodnie z zapowiedzią zarejestrowałam się jako potencjalny dawca szpiku. Na pikniku naukowym wpadliśmy przypadkiem na stoisko "poltransplant" :) Czekam na telefon od nich bo chcę komuś pomóc...no czuję taką potrzebę. (ASK
  • Piknik naukowy się skończył... Było super :) (AD)
  • Kari Byron <3 Warto było przyjść na Piknik Naukowy. (AlterKot)

Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy treści i analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 1 mln domen w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z ponad 4 tys. portali monitorowanych przez NewsPoint. Uwzględniono posty zawierające frazę „piknik naukowy” we wszystkich odmianach i dotyczące Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik organizowanego w Warszawie. Analizowane teksty zostały opublikowane w sieci w dniach 1-18 maja 2012 roku.

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: