Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

Program „Zakup kontrolowany”, za sprawą sytuacji sprzed kilku dni, kojarzony jest ostatnio wyłącznie z samochodem marki Maserati.

„Zakup kontrolowany”, program motoryzacyjny TVN Turbo , prowadzony przez dziennikarza Adama Kornackiego cieszy się sporą popularnością. Kilka dni temu podczas kręcenia dwusetnego odcinka programu miała miejsce nietypowa sytuacja. Dziennikarz i gość programu - aktorka Małgorzata Socha, jadący samochodem Maserati, postanowili się zamienić miejscami. Zatrzymali się na przystanku autobusowym. Już po zamianie, gdy Adam Kornacki przymierzał się do zamknięcia drzwi po stronie kierowcy, zawadził o nie ruszający autobus. Sytuacja skończyła się uznaniem winnego kolizji… kierowcę autobusu, co wywołało oburzenie w sieci. Według internautów winnym zajścia całej sytuacji był dziennikarz.

Specjaliści NewsPoint przyjrzeli się bliżej całej sytuacji. Od początku lutego b.r. liczba publikacji w internecie dotyczących pojazdu marki Maserati nie przekraczała max 66 dziennie, do dnia, kiedy w sieci pojawił się filmik przedstawiający całe zajście. Jeszcze tego samego dnia - 14 marca 2012 liczba publikacji z 11 dnia poprzedniego wzrosła do 1167. Łącznie, od początku lutego 2012 roku do 19 marca 2012 odnotowaliśmy 4010 publikacji zawierających słowo „Maserati”, z czego ponad połowa publikacji pochodzi z dwóch pierwszych dni, kiedy w sieci pojawił się film.

Wykres 1 – liczba publikacji, N=4010

Wykres 1 – liczba publikacji; N=4010

Najpopularniejszym kanałem do przekazywania sobie filmiku z dwusetnego kręconego odcinka „Zakupu kontrolowanego” był Facebook. Ponad 1000 publikacji w ciągu dwóch pierwszych dni ukazało się właśnie w tym serwisie. 

Wykres 2 – stosunek liczby publikacji do typów serwisów, N=4010

Wykres 2 – stosunek liczby publikacji do typów serwisów; N=4010

Najwięcej publikacji filmiku kontrowersyjnego odcinka oraz komentarzy oburzonych internautów ukazało się w społecznościach - 2836 publikacji. Drugim popularnym typem serwisu były fora (głównie o tematyce motoryzacyjnej) – 620 publikacji.

Wykres 3 – typy portali, N=4010

Wykres 3 – typy portali; N=4010

Poniższy wykres przedstawia 10 serwisów, na których ukazało się najwięcej publikacji zawierających nazwę marki Maserati. Ze znaczną przewagą publikacji dominuje facebook.com – 2836 publikacji, zbliżona liczba publikacji pojawiła się na forum motoryzacyjnym motosos.pl – 132 publikacje, oraz na mikroblogu twitter.com – 128 publikacji.

Wykres 4 – nazwy serwisów

Wykres 4 – nazwy serwisów

Zdecydowana większość internautów po obejrzeniu filmiku ewidentną winę widziała po stronie dziennikarza, który zatrzymał się w niedozwolonym miejscu (przystanek autobusowy), a do tego zbyt szeroko otworzył drzwi. Najpopularniejszym komentarzem oddającym sedno sprawy był krótki tekst „Alle urwał!”. Internauci przytaczali również inne przykłady bardzo podobnych kolizji, gdzie policjanci za winnych uznawali osoby zbyt szeroko otwierające drzwi w pojeździe bez uprzedniego rozeznania, czy nie zagraża to niebezpieczeństwu. Cytowano również paragrafy z kodeksu ruchu drogowego wskazujące winę dziennikarza.   

Wykres 5 – przykładowe komentarze

Wykres 5 – przykładowe komentarze

Metodologia
Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono  posty z 1 mln domen w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z ponad 4 tys. portali monitorowanych przez NewsPoint. Uwzględniono posty zawierające frazę „Maserati” we wszystkich odmianach. Analizowane teksty zostały opublikowane w sieci w dniach 01.02-19.03.2012 r.

=====

Raporty NewsPoint to pogłębione analizy medialne materiałów pochodzących z portali internetowych i social media. Obrazują one działania komunikacyjne firmy, marki lub usługi prowadzone w mediach w dowolnym czasie. Umożliwiają też porównanie  obecności w mediach organizacji oraz jej konkurentów. Raporty pozwalają również na przyjrzenie się, jak media czy internauci traktują wybrane zagadnienia czy też na wyłonienie internetowych liderów opinii. Analizy NewsPoint mogą być również pomocne w działaniach sprzedażowych i badawczo-rozwojowych.

Podczas przygotowywania raportów specjaliści NewsPoint  stosują się do standardów badawczych, przyjętych dla analizy treści  przez ośrodki akademickie oraz międzynarodowe organizacje branżowe (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomiaru i Oceny Komunikacji - AMEC). Wysoką jakość analiz zapewnia również doświadczenie w PR i wiedza ekspercka zespołu dotycząca badań komunikacji.
 

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: