Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

Naszym pierwszym celem było stworzenie najlepszej polskiej wyszukiwarki internetowej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów, koncentracji na potrzebach polskich użytkowników oraz łatwej w rozbudowie platformie sprzętowej w szybkim tempie rosła liczba użytkowników i portali korzystających z naszego rozwiązania.

Pierwszym klientem firmy był portal Hoga.pl. W 2001 roku uruchomiliśmy serwis netsprint.pl oraz rozpoczęliśmy tworzenie sieci portali korzystających z Netsprinta i wyświetlających Linki Sponsorowane pozyskanych przez nas reklamodawców. Rok później, w 2002 roku, nawiązaliśmy współpracę z portalem Wirtualna Polska, na którym została umieszczona nasza wyszukiwarka.

W 2004 roku poszerzyliśmy ofertę o lokalne linki sponsorowane. Produkt ten powstał z myślą o małych i średnich przedsiębiorstw działających na rynkach lokalnych, które nie potrzebują reklamy ogólnopolskiej. W tym roku udostępniliśmy również nową, rozbudowaną wersję swojej wyszukiwarki. Internauci zyskali możliwość przeszukiwania zasobów grafiki, bazy encyklopedii PWN oraz obszernego słownika języków obcych Ling.pl. Zmieniony został też logotyp firmy.

W tym roku również Spółka Netsprint zajęła siódme miejsce w kategorii Rising Stars prestiżowego rankingu Fast 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Ranking przygotowała międzynarodowa firma doradcza Deloitte.

Rok później we współpracy z Wirtualną Polską wprowadziliśmy Traffic Index - nowatorski algorytm wyszukiwawczy, który jako jeden z pierwszych na świecie, w tak dużym stopniu uwzględniał analizę ruchu na poszczególnych serwisach. Mechanizm ten pozwalał ocenić obiektywną wartość serwisów internetowych, walczył z nieuczciwym pozycjonowaniem stron i przedstawiał użytkownikom wartościowe i najbardziej aktualne treści. Ponadto we współpracy z Eniro Polska rozpoczęliśmy prezentowanie danych teleadresowych firm w swoich wynikach wyszukiwania. Udostępniona została również możliwość przeszukiwania bazy 1 100 000 firm dostarczanej przez Panoramę Firm. Wprowadziliśmy także NetSprint.pl/news – pierwszą polską wyszukiwarkę aktualności.

Rok 2005 to również start systemu Adkontekst rozwijanego we współpracy z Wirtualną Polską. Umożliwia on wyświetlanie na stronach serwisów partnerskich reklam kontekstowo dopasowanych do treści danej strony oraz do charakteru całego serwisu.

W tym roku wprowadziliśmy do naszej oferty Netsprint Intranet – rozwiązanie przeszukujące wewnętrzne zasoby internetowe firmy. Wprowadzenie tego produktu było elementem naszej strategii zakładającej bardziej intensywną obecność na rynku korporacyjnych rozwiązań wyszukiwawczych. W kolejnych latach firma sukcesywnie tworzyła rozwiązania wyszukiwawcze dostosowywane do potrzeb dużych portali informacyjnych, YellowPages, sklepów internetowych oraz baz ogłoszeń drobnych.

W 2006 zyskaliśmy inwestora strategicznego - międzynarodowy koncern medialny Orkla Media (później Mecom Europe). Zmiana ta umożliwiła przyśpieszenie rozwoju produktów firmy oraz stworzyła podstawę do ekspansji zagranicznej Spółki.

Zgłoś się - przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę

Zostaw kontakt
Zostaw nam swój e-mail, aby poznać szczegóły oferty
Dziękujemy. Nasz konsultant wkrótce się z Tobą skontaktuje i przedstawi ofertę dostosowaną to Twoich potrzeb.

W 2007 roku we współpracy z norweską firmą Opoint AS wprowadziliśmy na rynek nowatorski system monitorowania internetu pod nową marką – Newspoint. To kompleksowe rozwiązanie oferuje zbieranie i zarządzenie publikowanymi w Internecie (łącznie ponad 10.000 portali w wielu krajach Europy) informacjami.

Zastosowaliśmy też bardzo istotne usprawnienia w wyszukiwarce – umożliwiliśmy użytkownikom uzyskanie pełnej odpowiedzi na zadane pytanie już na szczycie wyników wyszukiwania. Aby pomóc użytkownikom w  dotarciu do precyzyjnych odpowiedzi stworzyliśmy serwis Przewodnik Netsprint, podzielony na sześć głównych części: Edukacja, Podróże, Hobby, Pieniądze, Rozrywka oraz Inne.

iab polska

W 2007 roku przystąpiliśmy do IAB Polska, gdzie do dziś aktywnie działamy m.in. w grupach roboczych do spraw reklamy internetowej i content marketingu.

Kontynuowaliśmy  intensywny rozwój sieci reklamy kontekstowej, której zasięg w grudniu po raz pierwszy przekroczył 10.000.000 UU miesięcznie. Na początku 2008 roku w naszej ofercie po raz pierwszy pojawiły się reklamy graficzne - Adkontekst Exclusive. Jest to reklama kontekstowa wyświetlana w sieci Adkontekst, która oprócz typowego tekstu reklamowego zawiera dodatkowo element graficzny – na przykład logo reklamodawcy. W tym roku uruchomiliśmy także serwis dla reklamodawców i wydawców naszej sieci reklamy kontekstowej  Adkontekst (do tej pory marka ograniczona była do sieci partnerskiej). Marka Adkontekst objęła naszą ofertę reklamową zarówno w wynikach wyszukiwania WP.pl i Netsprint.pl, jak i w sieci serwisów partnerskich. Jednocześnie wprowadziliśmy rozliczenia w modelu aukcyjnym, w którym reklamodawca może wpływać na pozycję reklamy za pomocą zmiany ceny za kliknięcie.

W tym roku stworzyliśmy nową wersje platformy dla rozwiązań korporacyjnych – Netsprint Advanced Search Platform (NASP), która od tej pory była wykorzystywana we wszystkich nowych wdrożeniach firmy. Zaimplementowaliśmy m.in. moduł taksonomii, umożliwiający nam automatyczne klasyfikowanie dokumentów. Wydawcy online posiadający rozbudowane archiwa zyskali możliwość wielokrotnego zwiększenia przychodów dzięki wykorzystaniu Netsprint Information Access Platform.

W roku 2009 firma uzyskała przychody na poziomie 13,1 milionów złotych, co oznaczało 34% wzrost w porównaniu do roku 2008 (9,7 mln złotych). Wzrost ten był możliwy m.in. dzięki szybkiemu rozszerzaniu działalności firmy poza Polską.

Kontynuowaliśmy rozpoczętą na początku 2008 roku strategię zakładającą koncentrację na rozwiązaniach B2B oraz dostosowanie wszystkich produktów do wdrożeń w wielu wersjach językowych. Nasze autorskie rozwiązanie do zarządzania emisją reklam PPC (nsContext) zostało wdrożone w kolejnych krajach europejskich, a w niektórych niektórych z nich już teraz stanowi najsilniejszą alternatywę dla Google AdSense. W tym obszarze od 2009 r. Netsprint aktywnie działa w Danii (sieć OpenAdExchange), Norwegii (Adpower.no), Litwie i Łotwie (Textads).

Zasięg sieci reklamowej Adkontekst wzrósł z 11,5 miliona do prawie 16 milionów real users. Oznacza to, że reklamy emitowane w tej sieci docierały wówczas do 91,8% użytkowników Internetu w Polsce. Wzrost zasięgu sieci był efektem pozyskania kolejnych renomowanych wydawców, m.in. portalu Interia, serwisów należących do O2.pl, INFOR PL S.A., Mediów Regionalnych, Presspublika, PolskaPresse, AxelSpringer, Edipresse czy G+J. Wzrost przychodów i zasięgu Adkontekst jest również ściśle związany z rozwojem nowych produktów reklamowych a szczególnie reklam intekstowych – Intertext, Intertext Exclusive (reklama tekstowo-graficzna oraz w formacie Flash).

W kwietniu Netsprint, jako pierwsza firma w Polsce wprowadził na rynek zaawansowany system do monitorowania blogów i forówNewspoint UGC (obecnie Newspoint Social Media). Usługa Newspoint została uruchomiona również na Litwie. Ponadto, Netsprint rozpoczął sprzedaż raportów branżowych Newspoint.

Rok 2009 to dla Netsprint również okres szybkiego wzrostu w zakresie rozwiązań klasy Enterprise Search, przeznaczonych dla dużych wydawców treści, m.in. portali informacyjnych, e-commerce, a także serwisów yellow & white pages. W 2009 przeprowadziliśmy pierwsze wdrożenia rozwiązania Information Access Platform w firmach polskich i zagranicznych, m.in. w INFOR PL S.A., Presspublica, duńskim wydawnictwie Berlingske Media oraz norweskim koncernie Edda Media. Netsprint przeprowadził również wdrożenie rozwiązania wyszukiwawczego dla norweskiej firmy Opoint - działającej w 6 krajach europejskich firmie monitorującej media.

W 2010 roku Netsprint zakończył kolejne zagraniczne wdrożenia autorskiej platformy nsContext. Tym razem rozwiązanie uruchomiono w dwóch spółkach medialnych: bułgarskiej Investor.BG AD pod nazwą AdPower.bg. oraz w rumuńskiej InternetCorp. Pozyskaliśmy też kolejnego partnera dla Newspoint, tym razem na rynku litewskim. Sieć reklamy kontekstowej Adkontekst wprowadziła do swojej oferty nowy produkt reklamowy – połączenie grafiki i tekstu pod nazwą Adkontekst Image.

2011 rok upłynął w NetSprint pod znakiem uruchamiania kolejnych innowacyjnych narzędzi. W marcu światło dzienne ujrzał seofriend – pierwsze w Polsce rozwiązanie, które w wygodny sposób pomaga redaktorom serwisów www przygotowywać treści przyjazne wyszukiwarkom internetowym. Z kolei w listopadzie wprowadzony został ContentStream, pierwsza w Polsce sieć content marketingowa, a jednocześnie nowe narzędzie marketingu online, które stwarza alternatywne w stosunku do Googla i Facebooka możliwości pozyskiwania nowych użytkowników oraz dochodów dla serwisów kontentowych.

Był to również kolejny rok udanych wdrożeń naszego systemu adserwerowego u wielu znaczących graczy rynku internetowego w Polsce - NK, Onet i Interia.pl. Podobnie było w przypadku naszych rozwiązań wyszukiwawczych.  Autorskie rozwiązanie stworzone przez NetSprint – system wyszukiwawczy AOX - zostało wdrożone na dwóch duńskich serwisach miejskich: www.aok.dk („Alt om København” – „Wszystko o Kopenhadze”) oraz www.aoa.dk („Alt om Aarhus” – „Wszystko o Aarhus”). Kolejnymi klientami w tym obszarze byli TVP oraz grupa  wydawnicza Hubert Burda Media.

I – last but not least – rok 2011 to 10. rocznica działalności Netsprint.  Z tej okazji jako pracownicy firmy postanowiliśmy uczynić coś dobrego dla świata. Wspólnie wytypowaliśmy,a następnie w drodze głosowania wyłoniliśmy organizację, na rzecz której firma przekaże darowiznę pieniężną. Razem zdecydowaliśmy o wsparciu dla warszawskiego Centrum Onkologii. Darowiznę przekazaliśmy poprzez fundację „Tam i z powrotem”, działającą na rzecz walki z rakiem.

Rok 2012 to rok wielu nowych strategicznych aliansów. Newspoint został po raz kolejny wdrożony za granicą. Po wdrożeniach na Litwie i w Norwegii przyszedł czas na dostarczanie danych z social media na rynek austriacki dla Austria Presse Agentur (APA). Netsprint podpisał także umowę z duńskim oddziałem Eniro na dalszy rozwój sieci reklamy kontekstowej w Danii. Jest to kontynuacja współpracy z siecią Open Adexchange Denmark, która została w czerwcu przejęta przez Eniro. W Polsce  portal NK.pl wprowadził do swojej oferty EasyAd, stworzoną we współpracy z nami samoobsługową reklamę graficzno-tekstową. Na początku maja silnik wyszukiwawczy Netsprint wdrożony w norweskim systemie Opoint Monitor zaindeksował miliardowy dokument, co oznacza, że  rozwiązanie oparte na naszej technologii obsługuje jedną z największych baz publikacji medialnych w Europie.

W 2013 roku Netsprint przeszedł liczne zmiany - zarówno strategiczne, technologiczne, jak i symboliczne. Rok rozpoczął się przeprowadzką do Pałacu Działyńskich na warszawskim Muranowie - po kilkuletnim okresie działania firmy w dwóch willach na Mokotowie. Kilka dni później nastąpił rebranding i przyjęcie nowej strategii wyrażonej hasłem “technology driven marketing”. Nowy claim marki podkreśla  zmianę profilu - na przestrzeni 11 lat istnienia z firmy kojarzonej głównie z wyszukiwarką staliśmy się dostawcą kompleksowych - bazujących na naszej własnej technologii - rozwiązań  wspierających marketerów. Logotypy firmy, oraz wszystkich należących do niej marek - Adkontekst, ContentStream, Netsprint Search, Netsprint Audience, Netsprint Adserver zostały ujednolicone pod względem formy i kolorów, aby podkreślić przynależność do grupy i wesprzeć efekty synergii. Wszystkie serwisy internetowe, włącznie z serwisem korporacyjnym netsprint.eu przeszły gruntowną modyfikację, tak aby kompleksowo zobrazować przemianę firmy i nowe podejście do produktów.

Kolejną zmianą wynikającą z nowej strategii było przekształcenie się Adkontekst w sieć kontekstowo-behawioralną, co było możliwe dzięki wprowadzeniu nowych metod kierowania przekazu reklamowego - audience targeting (targetowanie w oparciu o zainteresowania) oraz retargetingu (kierowanie komunikatu reklamowego do osób, które już odwiedziły wcześniej witrynę reklamodawcy), a także reklamy targetowanej na urządzenia mobilne. We październiku oferta reklamowa Netsprint poszerzyła się o rozwiązania z obszaru RTB  - firma uruchomiła platformę Adfocus , która umożliwia prowadzenie globalnych działań reklamowych z wykorzystaniem technologii retargetingu spersonalizowanego. Był to kolejny krok w rozwoju kompleksowej oferty dla reklamodawców.

W połowie roku nastąpiła również zmiana właścicielska należącej wcześniej do Netsprint marki Newspoint. 100% udziałów w nowopowstałej spółce Newspoint Sp z o.o. objął Opoint AS, europejski lider w monitoringu mediów tradycyjnych i portali.

Netsprint zdobył też nowe kontrakty w kolejnym strategicznym obszarze  - optymalizacji i poprawie konwersji.  Technologia Netsprint Search została wdrożona m.in. w księgarni Matras, Archiwum Allegro, Play oraz Najwyższej Izbie Kontroli. Z kolei rozwiązania Netsprint Audience oraz Netsprint Adserver - odpowiednio w biurze reklamy Onet i sieci reklamowej Goldbach Audience.

Nowa siedziba Netsprint
Pałac Działyńskich, al. Solidarności 74a, Warszawa - siedziba Netsprint w latach 2014-2017.

W czerwcu 2014 nastąpiła istotna zmiana właścicielska. Udziały Netsprint kupił wieloletni prezes, Artur Banach wraz z grupą inwestorów prywatnych. Firma ogłosiła nową strategię, nastawioną na przyspieszenie rozwoju, wprowadzenie szeregu nowych produktów, ale też wzrost rentowności spółki. Miesiąc wcześniej zmienił się również skład zarządu firmy. Stanowisko Chief Revenue Officer objął Łukasz Duda, wieloletni szef sieci Adkontekst.

W 2014 roku Netsprint rozwinął szereg nowych produktów i rozwiązań: Adkontekst Audience Report, Adkontekst eCommerce, platforma DMP (Data Management Platform) Spółdzielnia Danych, możliwość kierowania reklam w oparciu o demografię i intencje zakupowe użytkowników, targetowanie mobilne reklam oraz platforma Adkontekst SSP. Firma wprowadziła również nową wersję wyszukiwarki dla sklepów (Netsprint Search). Przychody ze sprzedaży produktów i usług Netsprinta wyniosły w 2014 roku prawie 19,3 milionów zł, co oznaczało 20% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Zysk EBITDA wyniósł niemal 1,85 mln zł. Niemal cały wzrost został wygenerowany dzięki sprzedaży nowych produktów, które zostały wprowadzone na rynek w 2014 roku.

Poznaj szczegóły naszej oferty

Zgłoś się
Zostaw nam swój e-mail, aby poznać szczegóły
Dziękujemy. Nasz konsultant wkrótce się z Tobą skontaktuje i przedstawi ofertę dostosowaną to Twoich potrzeb.

W 2015 roku firma stała się spółką akcyjną i przeszła kolejną zmianę właścicielską. 70% udziałów w firmie kupiła Dirlango - spółka Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka. Dotychczasowi udziałowcy Netsprinta (6 osób prywatnych, w tym Artur Banach), pozostały współwłaścicielami spółki. Natomiast firma Dirlango została udziałowcem większościowym i inwestorem strategicznym.

Rok 2016 dla Netsprint to czas dużych zmian: strategicznych i produktowych. W styczniu firma ogłosiła powstanie największego polskiego ekosystemu reklamowego, który pozwala na dotarcie do ponad 24 mln internautów. Nowa strategia Netsprint oparta jest o dane na temat użytkownika (precyzyjne targetowanie), silniki rekomendacji treści i produktów oraz integrację z platformami programmatic.

Dzięki inwestycji funduszu Innova Capital, powstała Grupa Netsprint, w skład której wchodzą spółki Netsprint i LeadR. Działania Grupy koncentrują się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla rynku reklamy internetowej: reklam w modelu programatycznym, content marketingu, marketingu efektywnościowego skierowanego do eCommerce oraz e-mail marketingu. Niedługo później rozszerzyliśmy ofertę o platformę ProductStream, nasz nowy produkt reklamowy e-commerce i wprowadziliśmy Netsprint Data Mining - nową usługę analizy użytkowników odwiedzających strony internetowe.

W ostatnich miesiącach 2016 r., Grupa Netsprint przyspieszyła rozbudowę niezależnej polskiej platformy reklamy digital. W listopadzie GNS przejęła 80% udziałów w Adrino, największej polskiej sieci reklamy mobilnej, a w grudniu Grupa Netsprint wykupiła 70% udziałów w spółce WhitePress i wzmocniła swoją pozycję lidera rynku w obszarze content marketingu.

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: