Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

"…MAŻNA PAZDRAWIAĆ WARSZAWSKO LEGIO…" - takimi słowami rosyjski komentator skwitował trzecią bramkę Legii Warszawa w czwartkowym meczu (25.08) ze Spartakiem Moskwa.

I tak też się stało… tego wieczoru cała Polska gratulowała warszawskiemu klubowi pokonania Rosjan, na moment zniknęły podziały i różnice między klubami piłkarskimi i ich kibicami w kraju, jako solidarny naród dumni byliśmy z wygranej z niemałym przeciwnikiem.

Rewanżowy mecz ostatniej rundy eliminacji do fazy grupowej ligi europejskiej nie zaczął się obiecująco dla Warszawskiej drużyny, Rosjanie na początku prowadzili 2:0, pierwsza połowa zakończyła się remisem 2:2, a w ostatnich dwóch minutach doliczonego czasu piłkarz Legii Warszawa o równie wdzięcznym, co zobowiązującym nazwisku - Janusz Gol – wyklarował wynik z korzyścią dla Polski. Radość piłkarzy oraz kibiców nie miała granic, dlatego też specjaliści NewsPoint postanowili sprawdzić, jak to szczęście przełożyło się na social media.

Wykres – liczba publikacji

W badaniu uwzględniono jedynie wpisy, które pojawiły się w dniu meczu, tj. 25 sierpnia 2011 r. W tym czasie spośród wszystkich źródeł NewsPoint Social Media odnotowaliśmy 519 postów zawierających słowa kluczowe „Legia” „Spartak” „wygrana” „kibice” oraz „Moskwa”. Od rana do godzin popołudniowych, kiedy rozpoczął się mecz, do ok. godz. 17 liczba postów nie przekraczała 50 średnio na trzy godziny. Były to głównie zapowiedzi meczu, typowanie wyników oraz - na krótko przed meczem - informacje o zatrzymaniu autokaru z polskimi kibicami na granicy. W godzinach decydujących dla obu klubów 18:00 – 21:00 liczba publikacji wzrosła do ok. 240 – to m.in. relacje z meczu oraz komentarze odnoszące się do wyniku. Kiedy już wynik był jasny i wszystkich internautów opanowała wielka radość, liczba postów spadła do ok. 90, większość z nich to pochwały oraz gratulacje dla warszawskiego klubu.

Wykres – rodzaj portalu

Powyższy wykres przedstawia podział wszystkich publikacji na różnych typach portali. Najpierw wpisy podzielono na rodzaje serwisów, w których się one pojawiały, a następnie na poszczególne portale.

Serwisy, których najczęściej używano do komentowania meczu to mikroblogi, prawie 250 publikacji. Około 160 postów pojawiło się na Facebooku, następnie ok. 90 wpisów na forach, 20 komentarzy do artykułów i 1 wpis na blogu.

Wykres – liczba wzmianek na poszczególnych portalach

Serwisami, na których najchętniej komentowano mecz Legii Warszawa ze Spartakiem Moskwa oraz jego wynik były twitter.com (184 publikacje), facebook.com (166 publikacji), blip.pl (60 publikacji), se.pl (25 publikacji), następnie poniżej 20 publikacji kolejno na pilkarskieforum.com, youtube.com, forum.banzaj.pl, betonline.net.pl, netwars.pl, forum.gram.pl.

Wykres – wydźwięk publikacji

Specjaliści NewsPoint podzielili wszystkie wpisy na 6 kategorii tematycznych „relacja z meczu”, „pochwała Legii”, „wynik”, „zatrzymanie kibiców na granicy”, „opinia o meczu” oraz „zapowiedź meczu”.

Najwięcej postów uwzględnionych w mini-raporcie dotyczyło stricte „relacji z meczu” (213 publikacji). Były to m.in. posty informujące, gdzie można zobaczyć relację meczu na żywo, ponadto internauci dzielili się zdjęciami oraz filmikami. „Fatalny początek Legii Warszawa w Moskwie - na żywo”; - „Legia Warszawa remisuje na wyjeździe ze Spartakiem Moskwa...” miały one głównie wydźwięk neutralny.

Praktycznie wszystkie publikacje, które znalazły się w kategorii „pochwała Legii” miały wydźwięk pozytywny – był to ogrom gratulacji i pochwał za wspaniałą grę oraz wygraną od kibiców z całego kraju, dla których przez chwilę nie miały znaczenia wszelkie podziały klubowe: - „Legia jest wielka!! Cudowny dwumecz w wykonaniu Legionistów!! Myślałem, że Spartak wygra bez problemów, a tu proszę. Jestem przeszczęśliwy”; - „Dawno, już naprawdę DAWNO nie widzieliśmy tak dobrego meczu polskiego zespołu w europejskich pucharach. To, co Legia pokazała w Moskwie - nie do uwierzenia!”; - „Warszawa, Warszawa CWKS LEGIA BRAWO ZA AWANS WOJNA POLSKO-RUSKA WYGRANA”.

Następne 65 postów - „wynik” to publikacje informujące oraz komentujące na bieżąco o wyniku meczu: „Legia wygrywa w Moskwie ze Spartakiem 3:2 i awansuje do fazy pucharowej Ligi Europejskiej. Niewiarygodne!”; - „patrząc na mojego ojca jak odstawia dziwną choreografię przed tv, domyślam się, że Legia wygrała :)”. 52 publikacje (głównie neutralne i kilka negatywnych) tyczyło się sytuacji zatrzymania na granicy Łotwy z Rosją polskiego autokaru z kibicami jadącymi na mecz. Domniemanym powodem zatrzymania były transparenty z hasłami „Smoleńsk Pamiętamy” oraz „Zabierzcie Donalda, oddajcie czarne skrzynki”; - „ruski knebel znowu w akcji. kibicie Legii zostali cofnięci na granicy bo mieli transparent o Smoleńsku.”; - „Główna grupa kibiców Legii niewpuszczona na teren Rosji!Skandal!!!”.

46 publikacji dotyczy „opinii o meczu”, czyli komentarzy internautów na temat całego meczu oraz determinacji, walki i gry warszawskiej drużyny – „Jak was nie lubię, tak szacunek za walkę i wyeliminowanie ruskich. To ja jeszcze dodam ze Wisła może się uczyć od Legii waleczności!”; - „i tak o to Warszawska Legia pokazała jak się gra.... przegrywać 2:0 i wygrać mecz 2:3 .... Wielkie Brawa za odwagę ( 2 zespoły w LE ) szczyt marzeń ... eh:)”; - „Wspaniały mecz Legii jestem pod wielkim wrażeniem ! Szkoda że nie Oni walczyli o LM. Dawno tak dobrego meczu Polskiego klubu nie widziałem !”. Najmniej, bo 40 publikacji pojawiło się na temat „zapowiedzi meczu” - to głównie posty sprzed wydarzenia, informujące o godzinie jego rozpoczęcia oraz o przeciwniku, z jakim przyszło się zmierzyć Legii Warszawa.

Specjalistom News Point nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się razem z kibicami z wygranej oraz eliminacji do Ligii Europejskiej, a także trzymać kciuki za polskie drużyny oraz monitorować reakcje kibiców-internautów na kolejne, miejmy nadzieję, wygrane mecze

Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 3,8 mln źródeł w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media. Uwzględniono wszystkie publikacje zawierające wzmiankę „Legia”, „Spartak”, „wygrana”, „kibice” oraz „Moskwa” we wszystkich odmianach.

Raporty NewsPoint to pogłębione analizy medialne materiałów pochodzących z portali internetowych i social media. Obrazują one działania komunikacyjne firmy, marki lub usługi prowadzone w mediach w dowolnym czasie. Umożliwiają też porównanie obecności w mediach organizacji oraz jej konkurentów. Raporty pozwalają również na przyjrzenie się, jak media czy internauci traktują wybrane zagadnienia czy też na wyłonienie internetowych liderów opinii. Analizy NewsPoint mogą być również pomocne w działaniach sprzedażowych i badawczo-rozwojowych.

Podczas przygotowywania raportów specjaliści NewsPoint stosują się do standardów badawczych, przyjętych dla analizy treści przez ośrodki akademickie oraz międzynarodowe organizacje branżowe (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomiaru i Oceny Komunikacji - AMEC). Wysoką jakość analiz zapewnia również doświadczenie w PR i wiedza ekspercka zespołu dotycząca badań komunikacji.

Prośba o dostawienie stopki dla NewsPoint bo dane były brane z obu systemów – obecnie mamy prawie 3700 portali.

NewsPoint Social Media to pierwszy na polskim rynku zaawansowany system monitorujący media spolecznościowe. Obecnie monitoruje w Polsce 13 tys. stron na Facebooku, niemal 3 mln forów, 293 tys. blogów, 2 porównywarki cen oraz 5 platform mikroblogowych (Twitter, Flaker, Pinger, Blip, Twitt).

Dodatkowe informacje

Olga Kamińska, PR Manager, NetSprint.pl Sp. z o.o.
e-mail: olga.kaminska@netsprint.pl
ul. Bieżanowska 7, 02-655 Warszawa
tel. 022 844 49 90 w. 404

Natalia Ptaszyńska, Analityk Pionu Monitoringu Internetu NewsPoint, NetSprint.pl
e-mail: natalia.ptaszynska@netsprint.pl
ul. Bieżanowska 7, 02-655 Warszawa
tel. 022 844 49 90

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: