Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

NetSprint we współpracy z ekspertami GET IT wdrożył rozwiązanie wyszukiwawcze w nowej wersji słownika online Getionary (www.getionary.pl).

Nowy system wyszukiwawczy Getionary działa w oparciu o NetSprint Advanced Search Platform. Projekt został zrealizowany na zlecenie firmy GET IT, która opracowała modyfikację wyszukiwarki uwzględniającą potrzeby lingwistyczne użytkowników serwisu oraz opracowała zasoby językowe dostępne na Getionary.

Dla potrzeb tego wdrożenia przygotowano wersję silnika wyszukiwawczego, specjalnie dostosowaną do przeszukiwania zasobów słownikowych (słownik polsko-angielski i angielsko-polski). Dzięki temu rozwiązaniu można tłumaczyć słowa w obie strony, gdyż przeszukuje ono polskie słowa i odnajduje ich angielskie odpowiedniki oraz przeszukuje angielskie słowa i dopasowuje do nich polskie tłumaczenia. Nowa wersja słownika pozwala użytkownikom nie tylko wyszukiwać pojedyncze słowa, ale także odnajdywać dokładne tłumaczenia fraz takich jak kot syjamski czy szkoła tańca.

Ciekawostką jest to, że silnik wyszukiwawczy został rozbudowany o tzw. stemmer, czyli mechanizm oparty na zasadach angielskiej morfologii, który wyszukuje inne formy gramatyczne anglojęzycznych wyrazów (np. inform, informing, informed, informs). Ponadto wyszukiwarka umożliwia użytkownikowi odnalezienie nieregularnych odmian fleksyjnych (np. see, saw, seen).

Po wpisaniu zapytania do słownika użytkownik otrzymuje wyniki w trzech grupach (w zależności od stopnia dopasowania odpowiedzi do zapytania):

  1. Dokładne dopasowanie do zapytania, co oznacza, że w słowniku znaleziono dokładnie taki wyraz lub frazę, o jakie zapytał użytkownik (np. zapytanie „kot”, odpowiedź „kot — cat”) oraz znaleziono frazę (grupę wyrazów) zawierającą dokładnie taki wyraz lub frazę, o jakie zapytał użytkownik (np. zapytanie „kot”, odpowiedź „kot syjamski — a Siamese cat”).
  2. Dopasowanie fleksyjne, co oznacza, że w słowniku znaleziono wyraz lub frazę w ich odmianach fleksyjnych (np. zapytanie „kot”, w odpowiedzi znaleziono „kotem”, „koty”, „kotami”, „kotom” itp.).
  3. Dopasowanie częściowe, które ma zastosowanie tylko w przypadku zadania przez użytkownika pytania o frazę; oznacza to, że użytkownik otrzymuje tłumaczenie każdego wyrazu składającego się na frazę oddzielnie (np. zapytanie „umowa o pracę”, odpowiedzi „umowa” i „praca”). Pomijane są tu krótkie słowa (tzw. stop-words), np. „o”, „z”, „w”, „nie” itp.

NetSprint Advanced Search Platform oferuje również mechanizm misspellingu, który poprawia wyrażenia wpisane przez użytkownika, zawierające błąd (np. umowz -> umowa).

Przykłady zastosowania oraz dodatkowe informacje na temat działania nowej wersji słownika Getionary można znaleźć również na blogu https://getionary.blogspot.com/ oraz w profilach firmy na Facebooku oraz Twitterze: https://twitter.com/getionary.

Rozwiązania NetSprint oparte na zaawansowanej platformie wyszukiwawczej NASP (NetSprint Advanced Search Platform) służą do zbierania, klasyfikowania i wyszukiwania danych, a także do ich kontekstowej prezentacji. NetSprint to pierwsza polska firma, która wprowadziła silnik wyszukiwawczy oraz stworzyła zaawansowany system reklamy kontekstowej. Z korporacyjnych rozwiązań wyszukiwawczych NetSprint skorzystały już m.in. takie firmy jak Agito.pl, Bankier.pl, GET IT, Infor, IDG, sklep internetowy Kolporter.pl (użytkujący pierwsze w Polsce narzędzie wyszukiwawcze w sklepie mobilnym), Media Regionalne, Netia, PTK Centertel, Rzeczpospolita, Vobis, WP.pl, a także norweskie firmy: grupa medialna Edda Media oraz Opoint.

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: