Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN
Firmy z branży MSP w celu zdobycia nowych Klientów szukają możliwych do wykorzystania, w ramach jej budżetów marketingowych, form reklamy. Oczywiście najlepiej tanich i do tego efektywnych. A co najważniejsze docierających tylko do właściwego grona odbiorców. Przykładowo, żeby móc wyświetlać reklamę ofert biura turystycznego w telewizji tylko tym, którzy właśnie planują wyjazd na wakacje. I ponieść koszt tylko za dotarcie do tej wąskiej grupy. Czy to jest w ogóle możliwe?

A jednak tak - w Internecie. Taką możliwość daje wchodząca w falę rozkwitu reklama w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki niej przy maksymalnie niskim koszcie docieramy do wytypowanej grupy docelowej, a dodatkowo efekty naszej kampanii można bardzo łatwo zmierzyć. Za pośrednictwem wyszukiwarek docieramy wyłącznie do osób, które szukają oferowanych przez nas produktów czy usług.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie w największym uproszczeniu to nic innego, jak umieszczenie witryny na jak najwyższej pozycji na liście wyników wyszukiwania w wyszukiwarce poprzez odpowiednią budowę stron www. Oczywiście w im większej liczbie wyszukiwarek uda się osiągnąć wyższe wyniki, tym lepiej - więcej użytkowników odwiedzi nasze strony.

Pozycjonowanie to złożony proces składający się z kilku etapów. Pierwszym etapem pozycjonowania jest optymalizacja kodu html całego serwisu - stworzenie odpowiednich tzw. meta tagów, czyli niewidocznych dla oczu internauty sekcji strony, które są za to bardzo ważne dla wyszukiwarek. Sekcje te to tytuł strony (title), opis serwisu (meta description) i słowa kluczowe (meta keywords), po których uznajemy, że nasza oferta powinna być wyszukiwana. Meta tagi powinny odzwierciedlać istotę naszej działalności, ale nie powinny być zbyt ogólnikowe. Czym dokładniej tym lepiej. W celu dobrania odpowiednich tagów radzę postawić się z drugiej strony. Co przeciętny Internauta wpisuje w okienko wyszukiwarki, aby znaleźć nasze produkty? Zróbmy sobie listę takich słów i fraz i starajmy się jak najlepiej wykorzystać je w meta tagach.

Drugi etap to modernizacja poprawności kodu strony, opisu grafik i zdjęć, tworzenie prostych adresów URL podstron, właściwą nawigację serwisu. Przyjrzyjmy się jeszcze zawartości naszego serwisu. Chodzi tu o treść oferty. Zadbajmy, aby w niej znalazły się nasze słowa klucze.

Ostatni etap to zgłoszenie serwisu do indeksacji przez najważniejsze wyszukiwarki. Serwis firmowy powinniśmy także zarejestrować w katalogach stron portali oraz w katalogach branżowych. Dalej staramy się nawiązać współpracę z innymi bardzo popularnymi serwisami celem umieszczenia linków do naszej witryny. Powiększmy liczbę odnośników na stronach naszych partnerów, kontrahentów, odbiorców czy klientów.

Na koniec pozostaje jeszcze monitorowanie naszych działań optymalizacyjnych w statystykach odwiedzin. Sprawdzamy jak często Internauci trafiają do nas z wyszukiwarek i katalogów, jakich słów kluczowych używają. Analizujemy także pozycję naszego serwisu w wyszukiwarkach po danych słowach kluczowych. Działania te pozwolą na podjęcie drobnych zmian i modernizacji kodu czy zawartości strony.

Warto jeszcze wspomnieć o czymś, od czego należałoby tak naprawdę rozpocząć. Chodzi o prostą nazwę domeny, który odgrywa ogromną rolę w pozycjonowaniu. Jeśli prowadzimy firmę to domena powinna być ściśle związana z jej nazwą. Jeśli jest to serwis branżowy czy hobbystyczny to ważne by nazwa adresu kojarzyła się z ściśle tematyką a już najlepiej by zawierała słowo kluczowe.

Od czego zależy pozycja serwisu na liście wyników?

NetSprint bierze pod uwagę w sumie około 100 czynników, które wpływają na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Najogólniej patrzymy na obiektywna wartość serwisu (wyznaczają ją m.in. popularność serwisu, analiza linków, prowadzących do serwisu, jego charakter, czas istnienia w sieci oraz wiele innych czynników) oraz wartość poszczególnych dokumentów w kontekście konkretnego zapytania Użytkownika. Na drugi czynnik wpływają głównie występowanie poszukiwanej przez Użytkownika frazy w części dokumentu, która będzie dla niego widoczna, ale również np. treść linków zewnętrznych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wyszukiwarki dbają o to, aby częstotliwość poszczególnych fraz nie przekraczała pewnego poziomu.

Mimo, że każda wyszukiwarka działa na trochę innych zasadach to można generalnie przyjąć, że wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania mają następujące elementy:
 • adres domeny,
 • tytuł strony,
 • dalsza część adresu URL np. .pl/rankingi/ranking.html,
 • słowa kluczowe np. <meta name="keywords" content="słowo1, słowo2, słowo3”>,
 • opis strony np. <meta name="description" content=”opis firmy”>,
 • słowa ograniczone nagłówkami np. <h1>słowo1</h1>,
 • słowa w treści strony,
 • liczba odnośników prowadzących na naszą stronę,
 • jakość odnośników prowadzących na naszą stronę,
 • popularność serwisu,
 • czas istnienia na rynku,
 • tagi alt w opisach obrazków.
Dla bardziej rozbudowanych serwisów pomocna może okazać się tzw. mapa stron, czyli ogólnie mówiąc podlinkowany spis treści ułatwiający wyszukiwarkom zarchiwizowanie wszystkich podstron.

Płatne linki

Alternatywą dla pozycjonowania jest wykupienie płatnych reklam w wyszukiwarkach – linków sponsorowanych lub boksów reklamowych. Płatne reklamy mają kilka przewag nad pozycjonowaniem. Można z nich korzystać od razu, bez przeprowadzania całego żmudnego procesu pozycjonowania i zawsze gwarantują miejsce wśród pierwszych kilku wyników wyszukiwania. Można też na bieżąco mierzyć efektywność i optymalizować kampanię, np. dodając i usuwając słowa kluczowe.

Jak to działa? Link Sponsorowany jest to tekstowa forma reklamy, która wyświetla się na samej górze wyników wyszukiwania. Reklama aktywowana jest przez słowa kluczowe precyzyjnie dobrane do zawartości serwisu, zakresu prowadzonej działalności i Twojej branży. Boks natomiast wyświetla się z boku wyników wyszukiwania. Czyli prościej mówiąc, jeśli jesteśmy np. dostawcą software’u dla sektora przemysłowego to nasza reklama winna wyświetlać się po wpisaniu do wyszukiwarki słów typu systemy IT, ERP, dostawcy infrastruktury i pokrewnych. O pomoc w doborze słów zawsze możemy zwrócić się do konsultantów opiekujących się naszą kampanią reklamową. W Polsce takie formy reklamy oferują praktycznie wszyscy najważniejsi gracze na rynku, zarówno portale – Onet.pl, WP.pl, Interia.pl, jak i wyszukiwarki – NetSprint.pl czy ogólnoświatowy lider Google.

Modele płatności za wyświetlenia reklam w wyszukiwarkach są różne – płaci się albo za wyświetlenia reklamy, albo za kliknięcia w reklamę. Często klienci mają możliwość ustalenia maksymalnej ceny, jaką chcą zapłacić za kliknięcie (i wtedy licytują się o wyższą pozycję wśród wyników wyszukiwania) lub maksymalnego budżetu, jaki chcą wydać dziennie na wyświetlenie linków.

Płatna reklama w wyszukiwarkach jest świetnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają czasu, wiedzy, ludzi i środków, aby profesjonalnie pozycjonować organicznie swoje strony.

Główne atuty płatnej reklamy w wyszukiwarkach internetowych, to m.in.:
 • stosunkowo niskie koszty – aby się promować skutecznie w wyszukiwarkach wystarczy kwota kilkuset złotych;
 • dobre postrzeganie przez użytkowników – w przeciwieństwie do banerów czy bardziej agresywnych form reklamy internetowej;
 • wyświetla się tylko tym Internautom, którzy poszukują oferowanych produktów i usług, co procentuje wysokim wskaźnikiem CTR, czyli stosunkiem liczby kliknięć na reklamę do liczby jej wyświetleń. (W sieci NetSprint średni wskaźnik klikalności w Link wynosi ponad 7%. Jest to ponad siedmiokrotnie więcej niż średni CTR reklamy banerowej);
 • bardzo szeroki zasięg zależny od zasięgu danej wyszukiwarki. (W przypadku sieci NetSprint - wyświetla się na stronach wynikowych sieci partnerskiej NetSprint.pl – w wyszukiwarce NetSprint.pl, portalach WP.pl, o2.pl, Hoga.pl, Gery.pl, Yellow Pages oraz na ponad 20 serwisach ogólnopolskich i 140 regionalnych oraz w systemie adkontekst – w sumie 9 milionom Internautów;
 • jest reklamą akceptowaną i przyjazną Internautom, którzy utożsamiają ją z najlepszymi wynikami wyszukiwania;
 • jest reklamą tekstową, dzięki czemu czas i koszt jej przygotowania znacznie się obniża. Dzięki wsparciu Konsultantów cały proces zamówienia reklamy jest maksymalnie uproszczony i nie wymaga czasochłonnego zaangażowania ze strony reklamodawcy;
 • umożliwia firmom z sektora MsP przedstawienie swojej oferty głównie potencjalnym nabywcom. Rozwiązuje problem z precyzyjnym dotarciem do Użytkowników poszukujących oferowanych przez reklamodawcę produktów lub usług. Pełna swoboda doboru słów kluczowych i fraz umożliwia pojawienie się Linku tylko wówczas, gdy Użytkownik szuka informacji na temat związany z reklamodawcą. Treść Linku natomiast zachęca do zapoznania się z ofertą, czego efektem jest zwiększenie ruchu na witrynie internetowej.
Dlaczego warto?

Wysoka pozycja w wyszukiwarkach jest najskuteczniejszą formą internetowej promocji. Wg badań Forrester Research 93% internautów poszukując nowych informacji w sieci korzysta właśnie z wyszukiwarek, a 74% odkrywa tą drogą interesujące ich serwisy. Wydatki na promocje w wyszukiwarkach stanowią prawie 40% wszystkich wydatków na reklamę online w USA.

W przeprowadzonym na przełomie 2004/2005 raporcie WSPiZ im. L. Koźmińskiego nad zastosowaniem marketingu internetowego w spółkach giełdowych 85,5% respondentów zadeklarowała wykorzystanie wyszukiwarek internetowych do celów pozyskania informacji z internetowych źródeł wtórnych na temat konkurencji, klientów czy partnerów (źródło https://www.gmazurek.com/).

Liczba wszystkich zapytań do wyszukiwarek wzrosła w ciągu ostatniego roku z 3,8 mld do 5,3 mld, czyli o 38% (luty 2006, Nielsen/NetRatings). Sam wzrost liczby użytkowników korzystających z wyszukiwarek wyniósł w tym czasie tylko 6%. Czyli Ci, którzy już korzystają z wyszukiwarek robią to coraz częściej. W lutym 2005 przeciętny internauta przeprowadził 33,2 wyszukiwań a rok później już 43,1 razy.

Promocja strony polega głównie na zwiększeniu liczby odwiedzin i zainteresowaniu kolejnych odbiorców naszym produktem czy usługą. Ponieważ internauci są statystycznie lepiej wykształceni i mają wyższe dochody niż średnia krajowa to są lepszymi klientami niż tradycyjni klienci. Z wyszukiwarek korzystają ludzie już częściowo zainteresowani daną grupą produktów. Oni dobrze wiedzą, jakich informacji szukają. Dlatego też pozycjonowanie to wyśmienity sposób na dotarcie do naszych „bardzo potencjalnych” klientów. To okno na świat, dzięki, któremu pozyskujemy nowych klientów i komunikujemy się z obecnymi.

Pozycjonowaniem możemy osiągnąć np.:
 • wzrost oglądalności witryny, co powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży;
 • wzrost świadomości marki;
 • stworzenie pozytywnego wizerunku;
 • zwiększenie częstotliwości zakupów;
 • wzrost zysków ze sprzedaży miejsca reklamowego (dla witryn korzystających z reklamy konteksowej);
 • zmniejszenie kosztów na inne formy reklamy;
 • odciążenie działu Help Desk dzięki dobrze stworzonej sekcji FAQ – najczęściej zadawanych pytań;
 • uzyskanie przewagi nad konkurencją, która zajmuje niższe pozycje bądź jeszcze w ogóle nie promuje się w internecie.

 Robert Sadowski, Netsprint

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: