Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

Rynek reklamy kontekstowej w 2014 roku był wart 249 milionów złotych. Zwiększył się o 14,5% i rósł szybciej niż cały SEM - wynika z kolejnego raportu “Rynek Reklamy Kontekstowej” opublikowanego przez sieć Adkontekst.

W 2014 roku wydatki na reklamę w sieciach kontekstowych stanowiły 26,2% budżetów SEM. Z kolei według badania IAB AdEx, budżety SEM obejmują 36,5% wydatków na całą reklamę internetową. W oparciu o te dane sieć Adkontekst szacuje, że rynek reklamy kontekstowej stanowił w ubiegłym roku 9,5% całego tortu reklamy digital. Najpopularniejsze sieci reklamowe, w których mediaplanerzy kupowali reklamę kontekstową w 2014 roku, to: GDN (87,7%), Adkontekst (86,0%) i BusinessClick (66,7%).

Adkontekst-udzial-wartosc-reklamy-kontekstowej

W badaniu wzięło udział 57 przedstawicieli agencji interaktywnych i domów mediowych realizujących kampanie w sieciach kontekstowych.

Główne trendy, które napędzały wzrost tego rynku to personalizacja związana z używaniem danych zewnętrznych o użytkownikach do kampanii reklamowych i wzrost wydatków na content marketing oraz reklamy mobilne.

Personalizacja

Mediaplanerzy w realizowanych kampaniach coraz powszechniej wykorzystują w targetowaniu dane zewnętrzne dotyczące zainteresowań, intencji zakupowych, demografii i profilu zawodowego użytkowników - w 2014 roku w oparciu o te dane było realizowanych 36% kampanii w sieciach kontekstowych.

W tym roku 60% badanych planuje włączyć do swoich kampanii targetowanie behawioralne, co wiąże się właśnie z wykorzystaniem danych zewnętrznych (3rd party data), pochodzących od zewnętrznych dostawców danych.

Ponadto w 2014 roku marketerzy chętnie korzystali z personalizacji przekazu reklamowego przy kampaniach retargetowanych - włączenie spersonalizowanych reklam do prowadzonych przez siebie kampanii zadeklarowało 31,6% badanych. W porównaniu do 2013 wzrosła również sama popularność retargetingu, jako metody kierowania powtórnego przekazu reklamowego (z 58,3% do 61,4%).

Content marketing i mobile

Popularność zyskują boksy i linki content marketingowe, z których korzystanie zadeklarowało 29,8% marketerów. Właśnie ten produkt reklamowy odnotował największy wzrost zainteresowania w porównaniu z poprzednią edycją raportu. Ponad 52% ankietowanych zauważa, że wydatki na content marketing rosną.

Kolejnym motorem rozwoju rynku reklamy kontekstowej mogą być też reklamy mobilne. W 2014 budżety na reklamę mobilną stanowiły średnio 8,9% wydatków na kampanie w sieciach kontekstowych, zaś włączenie reklam mobilnych do swoich mediaplanów w 2015 roku zadeklarowało ¾ ankietowanych.

Skuteczność działań reklamowych

Mediaplanerzy doceniają możliwości sieci kontekstowych jako medium, które pozwala pozyskać zarówno wysokiej jakości ruch, jak i zwiększyć współczynnik konwersji. Priorytetami kampanii kontekstowych prowadzonych w 2014 roku były budowanie zasięgu (66,7%) oraz bezpośredni efekt (57,9%).

Trendy 2015

Adkontekst zapytał też mediaplanerów o główne trendy w digital marketingu.

  1. 2/3 ankietowanych zadeklarowało, że najwyższym priorytetem w ich działaniach w 2015 roku jest optymalizacja konwersji.
  2. W porównaniu do 2014 roku nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania content marketingiem (otrzymał o ponad 14 punktów procentowych więcej wskazań niż w poprzedniej edycji badania).
  3. Wysoko na liście są też targetowanie i personalizacja. Wyniki te częściowo pokrywają się z raportem Econsultancy / Adobe Quarterly Digital Intelligence, gdzie 30% ankietowanych marketerów z całego świata wskazało jako najważniejszy priorytet targetowanie i personalizację, a 29% - optymalizację kontentu.
  4. Rośnie także popularność mobile, który w tym roku otrzymał o 8 punktów procentowych więcej wskazań niż przed rokiem.
Adkontekst-trendy-2015
Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: