Netsprint to dynamicznie rozwijająca się firma z branży nowych technologii. Specjalizujemy się w rozwiązaniach technologicznych wspierających marketing internetowy.
EN

Można powiedzieć, że październik oraz listopad 2011 upłynęły pod znakiem PZPN... Zaczęło się od orzełka na koszulkach reprezentacji Polki, a raczej jego braku, potem pojawiło się tajemnicze nagranie z prezesem Lato w roli głównej oskarżonym o korupcję, wybuchła afera i szum w mediach z tym związany, co z kolei pociągnęło za sobą decyzję o odwołaniu sekretarza generalnego PZPN.

Zawirowania związane z działaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej odbijają się głośnym echem w mediach. Już sama kwestia braku orzełka na koszulkach piłkarzy reprezentacji Polski wywołała lawinę krytyki (12606 publikacji z okresu 23 październik 2011 – 23 listopad 2011 zawierających frazę „PZPN”) wśród internautów pod adresem PZPN, o czym niedawno pisaliśmy. Wydawało się, że szum związany z PZPN skończy się po przywróceniu orzełka na koszulki reprezentacji Polski, a jednak nie…dlatego też specjaliści NewsPoint prezentują ciąg dalszy kontrowersji związanych z PZPN oraz reakcji internautów na te wydarzenia.

Łącznie przeanalizowano 7718 publikacji z okresu 24 listopad – 02 grudnia 2011 zawierających frazę „PZPN”.

liczba publikacji

Wykres – liczba publikacji

Ledwo ucichły komentarze nawiązujące do pojawienia się orzełka na koszulkach piłkarzy, a 25 listopada przez internet przetoczyła się kolejna fala krytyki pod adresem Polskiego Związku Piłki Nożnej (1711 publikacji). Stało się tak za sprawą tajemniczego nagrania zaprezentowanego dziennikarzom przez działacza PZPN z Rzeszowa (Kazimierz Grenia) sugerującego korupcję prezesa tej organizacji. Internauci są oburzeni całą sytuacją, nie szczędzą słów krytyki Grzegorzowi Lato. W kolejnych dniach pojawia się reakcja polityków oraz działaczy związku na obciążające taśmy, minister sportu pisze list do UEFA informując o sytuacji z PZPN oraz sugeruje osobom z nagrania podanie się do dymisji, poseł Palikot żąda rozwiązania Związku, a prezes Związku informuje, że nie poda się do dymisji. 30 listopada ponownie zadrżało w PZPN (1332 publikacje), podczas tajnego głosowania odwołany zostaje Sekretarz Generalny Związku – Zdzisław Kręcina.

typy serwisu

Wykres – typy serwisu

Różnorodne portale internetowe na szeroką skale rozpisywały się na temat kolejnych afer związanych z PZPN (3479 publikacji), a tuż za nimi wściekli i oburzeni internauci ostro komentowali sytuację na forach (1383 publikacje), mikroblogach (1058 publikacji) oraz na społeczności (1035 publikacji).

nazwa serwisu

Wykres – nazwa serwisu

Mikroblog twitter.com okazał się najpopularniejszym źródłem skupiającym w jednym miejscu wszelkie informacje oraz komentarze dodawane przez internautów (1058 publikacji). Niewiele mniej publikacji znalazło się na Facebooku (1035). Kolejne były serwisy ogólnoinformacyjne, gdzie informacje publikowane były jako artykuły, ale przede wszystkich wrzało na forach internetowych tych serwisów. Fora, zaraz po portalach internetowych skupiły najwięcej informacji, jednak internauci nie pisali na jednym forum, jak w przypadku społeczności czy mikroblogu, tylko na wielu ogólnoinformacyjnych oraz tematycznych forach.

przykładowe komentarze

Przykładowe komentarze

Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 3,8 mln źródeł w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz NewsPoint. Uwzględniono wszystkie publikacje zawierające wzmiankę „PZPN” we wszystkich odmianach.

Wykresy do pobrania:
liczba publikacji
typy serwisu
nazwa serwisu
przykładowe komentarze

Netsprint S.A.
Budynek Focus wejście „C”
al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
nasze marki: